První (ne)úspěšné cesty a opravy zařízení

Určitě jste zvědaví, jak si ten naivní Jiří vede se svou novou radostí. Posledně jsem vám řekl, že do auta teče, nic tam nefunguje a sepsal největší bolístky. Tentokrát popíšu první výlety a další postup prací.

Abych se ale vrátil na začátek. Pan P. auto prodával, protože mu přestává sloužit srdíčko a končí s obytňáky. Vše se asi zázračně v dobré obrátilo a narychlo po prodeji koupil jiné obytné auto. To mi radostně sdělil mezi řečí, když jsme řešili problémy na našem autě. Takže to s tím srdíčkem nebude tak horké a očividně nechtěl řešit problémy s našim Pösslem a pořídil si jinou radost. Celý příběh se tak hezky vybarvuje, ale karma je karma..

Co to stojí

Spíš pro nás si chci v čase sepisovat, co jsem do auta nevratně uložil za investici:

 • 300 tis. Kč pořízení od pana P.
 • 36 tis. Kč první servis, přepis a jiné
 • 3 tis. Kč druhý servis
 • Naše práce: mytí, úklid, opravy, dodatečná výbava – k nezaplacení

Do Svratky bez potíží

První výlet byl na chatu do Svratky (vesnička na Vysočině). Ďas tam dojel v pořádku, ale já jsem z řízení celý rozlámaný (doteď se mi nepodařilo sedačku nastavit tak, abych netrpěl). Na místě auto prolézáme s Vaškem, který si ho i vyzkouší řídit. Neodoláme prvním zásahům do vestavby (opravujeme kontakty na el. panelu, kontrolujeme baterii v dřezu, vyměňujeme vodní čerpadlo a lamentujeme nad topením). Nejzajímavější část je ale odjezd. Protože přes víkend vydatně pršelo, z příjezdové cesty se stává bažina. Moje počínání trvá asi půl hodiny za nezanedbatelné pomoci kamarádů. Jako krtek jsem rozryl celou zahradu, ale nakonec z ní Ďas vyjel a ač celý od bláta, je vítězoslavně venku. Cesta zpět opět bez problémů (celkem 350 km).

Profesionálně zoráno

Profesionálně zoráno

Basilej je výzva

Když auto ujede 180 km na jeden zátah, tak proč by nezvládlo 750 km (rozfázovaných do dvou etap). Před odjezdem narychlo měním baterii ve dřezu za novou (stará protékala přímo na elektriku pod ní) a dovybavuju ledničku pivy.

Na trasu Praha – Kladno – Amberg – Basilej vyrážím před 21:00. V Kladně vyzvedávám kolegu Jirku, který slaví výhru hokejového Kladna šesti pivy a je na cestu dobře naladěn. Do Berouna to bereme přes jeho oblíbená místa a tak mi ukazuje v serpentinách “Bobkovu šikanu” (nebo jak se to jmenovalo), kde to jeho kolega poslal z cesty do lesíka, zatáčky, kde “potkali” různou zvěř a podobné lahůdky. Nálada je perfektní. Za Berounem (Králův Dvůr) bereme plnou nádrž nafty a ještě vtipkujeme, abych nenatankoval benzín. Naše cesta končí za 13 km u Chlustiny. Auto z ničeho nic v rychlosti 120 km/h poskočí, bafne a vypne motor. V jízdě se snažím motor nahodit, což ve tmě na dálnici není šťastné, protože auto celé zhasne a pak se zase rozsvítí. Ďas už dál jet nechce, tak pomalu parkuju na krajnici a voláme odtah (předtím ještě rychle konzultuji možnosti se zkušenějšíma, ale marně). Do Prahy se vrátíme kolem 2:30 ráno a přesedat do Mazdy s jízdou do Baselu se nám fakt nechce.

Na Baselworld 2019 jsme zkrátka nedojeli. Cesta měla otestovat i vestavbu (spaní, vodu, atd), ale otestovala tak akorát asistenční službu.

V servise “u Jirky” je jako doma

Senzor vody v palivu (a v pozadí krabice od nového palivového filtru)

Senzor vody v palivu (a v pozadí krabice od nového palivového filtru)

Auto je v servise delší dobu, než stojí před barákem. Tentokrát Martin mění palivový filtr a demontuje dodělávaný senzor přítomnosti vody v palivu. Peugeot na palubovce nemá pro tuhle funkci ani kontrolku, takže to je možná “zbytečná fíčura”. Pokud ta chyba nepadá právě na chybu vstřiků nebo do jiného error režimu. Každopádně se bez toho dá jezdit a byl to zdroj potenciálních problémů. Autu ale od této zkušenosti moc nevěřím a bude mě muset chvíli přesvědčovat o své bezproblémovosti. Martin mě aspoň naučil startovat Ďase start sprejem, což je pěkná prasárna pro motor, ale aspoň bych to na té dálnici možná nahodil a bůh ví, třeba i dojel do Basileje.

Nejdelší trasa Praha – Opava a zpět

Poslední výlet byl nejdelší a směřoval do rodné Opavy (350 km tam a 350 km zase zpátky). Auto to zvládlo bez větších problémů, ale stejně jsem výhružně pokukoval po kontrolce vstřiků. Před jízdou jsem do nádrže nalil ještě nějaké to aditivum, abych byl “klidnější”.

Víkend v Opavě byl ryze pracovní a s tátou jsme toho stihli opravdu hodně. Zase se mi vrací radost z nabytého auta, protože zjišťuji, že předchozí majitel byl opravdu zvláštní a nedokázal spravit docela jednoduché věci.

Pracují všichni!

Pracují všichni!

Lednička chladí, klimatizace fouká, klakson troubí

Radost z opraveného zařízení je nepopsatelná! Seznam oprav, kontrolních činností a dodělávek čítá celkem dvě hustě popsané stránky a asi 30-40 položek. Při každém ohledání auta si dopisuju další a další. Ale ubývá to. Jdu postupně od těch nejdůležitějších a ty vymodlené libůstky (např. solar, okno na WC a podobné) si nechávám “na někdy jindy”.

Co jsem ze seznamu za víkend vyškrtl:

 • pásy už jsou zase bezpečné (přemontovali jsme vedení za dřevěnou část sedačky a už si je zády člověk nebrzdí),
 • vyzkoušeli jsme ledničku a po dlouhém testování zjistili, že chladí na všechny 3 způsoby (plyn, 230V a snad i těch 12V),
 • klimatizace funguje – stačilo jenom otočit ovládací panel, který někdo špatně namontoval (stiskem tlačítka zapnout se vlastně spínalo + a tím pádem klimatizace nešla zapnout / nefungovala),
 • měnič funguje jak má,
 • těsnění pojízdných dveří má už doplněnou izolaci proti vodě a věřím, že už nebude zatékat,
 • provizorně jsem opravil rošt a pořádně vyklepal matraci,
 • a auto už jezdí na Helveti.cz podložkách pod SPZ.

Táta je borec! Bez něj bych toho udělal ani ne polovinu. Stejně tak patří dík sousedovi, který si o pár metrů vedle staví svou vestavbu od nuly. Velký respekt!

Co na seznamu zůstává? Toho jsou právě ty dvě popsané strany. Nejdůležitější je stále oprava topení Truma C 3402. Už tak nějak tuším, jak má být vše zapojeno, ale i kdybych si troufl rozfuky udělat, tak bez předešlých zkušeností moc nemám koule na to, abych topení sám zkoušel. Čili.. Velim volá.

Dál tam už jenom pro zajímavost mám: opravu detektoru plynu, kontrolu měření vody v odpadní nádrži, výměnu zámku v dvířkách Thetford Door 2, utěsnění sprchy, nějaké truhlářské práce a spoustu dalšího.

Seriál obytná vestavba Ďas:

Komentáře

6 Responses

Napiš komentář