Smysl Black Friday v Helveti.cz

Black Friday

Black Friday

Ač mám osobně k Black Friday a podobným slevovým šílenstvím spíše odmítavý postoj, zkusím vysvětlit, proč v Helveti Black Friday jako marketingovou akci používáme a taky trošku vám dám nahlédnout do jejího pozadí u nás.

Slevová spirála

Plošné slevy, bojování nejnižší cenou (na úkor servisu) a koneckonců i Dny Marianne podle mého nejsou šťastné strategie. Poslední jmenované jsme kdysi i z části “bojkotovali”. Tento rok jsme ale dostali nabídku od distributora Citizenu, která se nedala odmítnout. Respektive její odmítnutí by znamenalo, že hodinky ve 25% akci našim zákazníkům dodá někdo jiný. Ač to byla akce velmi úspěšná, tak se přikláním k názoru, že to kvalitnějším značkám moc neprospívá. Ale podnikání není úplně o hrdinství, ale o penězích, z kterých zaplatíte výplaty, nájem prodejny, splátky úvěru, atd.

Black Friday v Helveti.cz

Jak tedy beru Black Friday a proč ho v Helveti využíváme? Je to marketingová akce, která nám pomáhá se zviditelnit, prodat hůře prodejné hodinky a setkat se s cílovou skupinou pro tento den typickou. Zákazníkům ale nikdy nelžeme, nenafukujeme ceny před akcí, abychom je pak zázračně srazili níž, nepřejmenováváme jenom probíhající akce do Black Friday (ač jsou tam také zahrnuty). Naopak se snažíme na Black Friday něco přidat, aby celá akce dávala smysl. Tentokrát do toho zapadlo víc věcí:

  • 20% plošná sleva na Epos a Davosu (s podporou distributora),
  • výprodej od Alpiny (organizovaný distributorem) se slevou až 50 %,
  • výprodej značek Certina, Junghans a dalších,
  • zvýšení slevy u hodinek, kterých se chceme zbavit,
  • a z naší strany dodatečná sleva 5 % na vybrané značky.

Byly by tyto akce i bez Black Friday? Až na Epos a Davosu určitě ano.

Proč Epos a Davosa do 20% plošné akce ano a Citizen do 25% akce ne? Protože to podle mě Citizen nepotřebuje. Naopak Epos a Davosa nejspíš ano. Tyto značky jsou na prodej poměrně komplikované a po domluvě s distributorem jsme se rozhodli pomoci nám i nerozhodným zákazníkům.

Black Friday mi dává smysl z pohledu distributora, který se snaží odprodat skladové zásoby. Alpina to pochopila, pokud tedy její načasování bylo plánem a nikoliv náhodou. Stejně tak s tímto krokem souhlasím u potřeby rozhýbat prodeje (Epos).

Balamucení a nákupní nevkus

Je to balamucení zákazníků? Nemyslím si. Lidé chtějí v této době nakoupit levněji, což jim umožňujeme a přitom nijak nefabulujeme.

Je to “přitápění pod kotlem nákupního nevkusu”? V našem případě si to nemyslím. Nedalo by se tak potom dívat i na celkovou vánoční sezónu, kdy se nakupují často nepotřebné věci v dobrém úmyslu svým blízkým? Z osobního pohledu se mi Black Friday, vánoční šílenství a nakupování dárků ve velkém moc nelíbí.. z podnikatelského pohledu nebudu alibisticky tvrdit, že mě netěší.

Co se mi na Black Friday nelíbí:

  • díky některým firmám má velmi negativní vnímání (manipulace s cenami),
  • Black Friday 4x za rok? Alze to funguje a provokuje tím, ale smysl se tím pro zákazníky rozmělnil,
  • Black Friday namísto 1 dne trvá měsíc,
  • kampaně jsou stále agresivnější a nesmyslnější.

Vymezování se proti Black Friday je určitě úctyhodný krok, ale z pohledu podnikatele s ním nesouhlasím. A jestli se budeme Black Friday účastnit i v roce 2020? Uvidíme :)

Za Helveti.cz – Jiří Štencek

Komentáře

Napiš komentář