Vlastní zkracovadlo URL

Toužíte po tom mít na vlastní doméně své zkracovátko URL? Teď máte díky Bit.ly možnost a nebude to náročnější než pár kliknutí myší.

Potřebovat k tomu budete 3 věci:

  • vlastní doménu
  • 5 minut času
  • lahev vína (ta je tady jen proto, abychom měli 3-položkový seznam).

Abychom si to ukázali na příkladu, tak vám postup nastíním na své doméně NaVlně.cz (předpokládám, že ji mám již koupenou). Přejdu na stránky bit.ly, kde se zaregistruji, v hlavičce webu pak vlevo nahoře kliknu na svůj profil a následně na odkaz Settings. Vypíše se mi nastavení mého účtu. V sekci Custom Short Domain přejdu na odkaz Modify Custom Short Domain Settings a vložím svou doménu NaVlne.cz. Dostanu na výběr ze dvou možností, jak doménu ověřit a zároveň nasměrovat na Bit.ly. Někteří už možná tuší, že k tomu, aby naše zkracovátko fungovalo, bude třeba nasměrovat DNS záznam na IP adresu serveru Bit.ly (168.143.174.97). Přejdeme tedy do administrace našeho doménového registrátora a změníme A záznam u domény. Jakmile DNS probublají (cca hodina), tak můžeme kliknout v našem profilu na Bit.ly na odkaz Verify. Naše doména se přidá do seznamu možných URL a defaultně se bude zobrazovat na prvním místě. Pokud v budoucnosti budeme na Bit.ly zkracovat jakýkoliv odkaz (a budete přihlášeni), tak se použije právě naše zkracovátko.

Ukázka takového linku je zde http://navlne.cz/jwK3iL (odkaz vede do nastavení vlastního zkracovátka na Bit.ly)

Využití vlastního zkracovátka

Důvodů, proč mít vlastní zkracovátko URL, může být několik. Ať už ze svého rozmaru (můj případ), a nebo v situaci, kdy chceme podpořit vlastní brand. Napadá mě možnost u firem, které mají krátkou URL svého vlastního webu. Shodou okolností můj chlebodárce H1.cz :) Zde bych navrhoval například URL zkracovátka z.h1.cz nebo od.h1.cz (zvolená subdoména je samozřejmě libovolná). Takové odkazy pak používat na firemní twitteru a jinde. Samotný kód odkazu by pak vypadal takto z.h1.cz/KODURL.

Malé ale..

Co mi ale trošku vadí, je nemožnost změnit si obsah samotné stránky nacházející se na doméně bez kódu za lomítkem (navlne.cz nebo z.h1.cz). Po zadání této URL se stránka přesměruje na Bit.ly, což je logické, ale pokud by zde byla možnost upravit (obrandovat) i tuto stránku, bylo by to ještě lepší :) Momentálně se dokonce namísto vlastního obsahu zobrazí chybové hlášení od Bit.ly o nenalezení linku (varianta s www funguje normálně).

Další články o zkracovátkách:

Jak na drobečkovou navigaci ve WordPressu

Pohání váš web WordPress a potřebujete do něj vložit drobečkovou navigaci? Klasicky v případě, kdy na Worpdressu provozujete eshop nebo jiný složitější server, se tato potřeba stává často nutností.

Nejdříve krátká definice, co to drobečková navigace je:

Drobečková navigace (anglicky breadcrumb), je typ navigace, která pomáhá návštěvníkům orientovat se ve struktuře webu. Umožňuje jednak snadno zjistit, kde ve struktuře webu se návštěvník nachází, jednak snadný přechod na stránky ve vyšší úrovni hierarchie webu. Má podobu lineárního seznamu odkazů oddělených obvykle znakem >, např.:

Úvodní stránka > Hlavní kategorie > Podkategorie > Detail produktu

Drobečková navigace by měla obsahovat odkazy na všechny stránky (úvodní stránka, sekce, podsekce), které by musel zákazník projít hlavní navigační strukturou z úvodní stránky. Poslední položka v drobečkové navigaci odpovídá právě načtené stránce a jako jediná není odkazem.

Konvenčně je umístěna pod hlavičkou webu, nad hlavním nadpisem stránky. Drobečková navigace by měla být umístěna na všech stránkách kromě titulní stránky.

Zdroj: H1.cz

Ve výchozím nastavení a vzhledu možnost zobrazení drobečkové navigace neexistuje, a proto se musíme poohlédnout po schopném pluginu. Jedním z takových je Breadcrumb NavXT. Práce s ním je jednoduchá a intuitivní.

Nastavení pluginu se provádí v administračním menu Nastavení > Breadcrumb NavXT. Zde je několik záložek, kde vyplníte znak pro oddělování odkazů, název odkazu pro domovskou stránku, zda má být poslední položka odkazem, apod.

V dalším článku vám povím, jak nastavit Permalinks (hezká a krátká URL) bez toho, aniž by kopíroval hierarchii webu (se zapnutou drobečkovou navigací).

Kino aplikace – Android

Už několikrát jsem byl v situaci, kdy jsem byl “v terénu” a hledal jsem nejbližší kino, kam bych si zašel na právě aktuální filmový megatrhák! Protože je ale práce s mapou docela neohrabaná a nezohledňuje moje další parametry (čas promítání, film, atd), tak mi nenabízí takový komfort, jaký bych čekal. Proto už jsem několikrát v Android Marketu hledal vhodnou mobilní aplikaci. Žádná ale nesplňovala moje potřeby.

Co by měla kino aplikace pro Android umět:

  • vyhledat nejbližší kina na mapě (za pomocí GPS)
  • vypsat program vybraného kina
  • hledat kina podle hraných filmů
  • vyhledat kina podle termínu hraní filmu
  • zobrazit detail kina (telefon, adresa, www)
  • zobrazit detail filmu (popis, hodnocení, trailer, adt), detail herce, rezisera (z csfd.cz)
  • aplikace by měla být schopna sdílet vybrané položky (termíny, kina, filmy, apod)
  • a další funkce..

Jaké aplikace jsem našel v zahraničí:

Co si myslíte vy? Našla by daná aplikace své uživatele? Používali byste ji? Chybí vám nějaká funkcionalita, kterou byste ocenili?

Jak přidat Google Plus One na svůj web

Možností je vždycky několik. Pokud poháníte svůj web na WordPressu, tak můžete použít plugin Plus One Button. Osobně jsem s ním ale moc nepochodil, protože nesplňoval moje požadavky.

Proto doporučuji si Google Plus One na svůj web přidat manuálně. Nezabere to víc než 5 minut a výsledek je přesně podle vašich představ. Použijeme k tomu Google Plus One generátor přímo od Googlu.

Ten nám vygeneruje následující zdrojový kód:

<!-- Place this tag in your head or just before your close body tag -->
<script type="text/javascript" src="http://apis.google.com/js/plusone.js">
 {lang: 'cs'}
</script>
<!-- Place this tag where you want the +1 button to render -->
<g:plusone size="tall"></g:plusone>

Jak už komentáře napovídají. Stačí vložit první část kódu do hlavičky před uzavírající tag Head a nebo do patičky stránky před uzavírací tag Body. Otevřeme si proto editor šablony v našem WordPressu a dáme upravit soubor Header.php, Footer.php nebo Index.php (záleží na vaší šabloně, kde se hlavička či patička webu nachází). Zde pak vložíme následující zdrojový kód:

<script type="text/javascript" src="http://apis.google.com/js/plusone.js">
 {lang: 'cs'}
 </script>

Dalším krokem bude vložení samotného tlačítka do příspěvků. Otevřeme si proto soubory Index.php, Single.php a Page.php (opět v závislosti na tom, kde všude chceme Plus One přidat) a vložíme zde následující kód:

<g:plusone size="tall"></g:plusone>

Abychom zajistili správné fungování tlačítka na úvodní stránce i na stránkách kategorií či archivu, doplníme kód o atribut href a využijeme funkci The_Permalink, která nám vrátí URL právě zobrazovaného článku.

<g:plusone href="<?php the_permalink(); ?>" size="tall"></g:plusone>

Zajistíme tak plusjedničkování právě těch příspěvků, které chceme. Pokud tuto úpravu neuděláme, tak se nám označí vždy celá stránka a po reloadu budou zdánlivě označeny všechny příspěvky na stránce.

Nasazení Google Plus One je opravdu jednoduché. Jaké to bude mít benefity, to uvidíme teprve časem..

Zdroje:

Kde levně sehnat fotky

Na Internetu existuje spousta zdrojů, kde se dají sehnat kvalitní i méně kvalitní fotografie. Pokud za ně ale nechcete platit a zároveň uznáváte autorské zákony, tak se výběr zužuje.
Já jsem si zvykl používat následující free fotobanky:

Další možností je hledat fotky na Flickru, kde je umístěna spousta fotek s povolením je dále využívat (tyto autorská práva jsou u každé fotky uvedena).

A kde sháníte pro svou práci fotografie vy?

Další zdroje: