WordPress a firemní web

Krátké povídání o redakčních systémech a úvod do CMS WordPress.

Redakční systémy obecně

Pryč už je doba, kdy se editovaly webové stránky přímo ve zdrojovém kódu a kdo tedy neznal alespoň základy HTML, CSS a nedej bože i skriptovacího jazyka PHP, tak si ani neškrtnul. Dnes už existují efektivní nástroje, díky kterým je editace webového obsahu srovnatelná s prací ve Wordu nebo poznámkovém bloku. Tyto nástroje se nazývají redakční systémy, publikační systémy nebo zkratkou CMS (Content management system). Mnoho z nás se s nimi každodenně setkáváme a přitom nemusíme tušit, že se jedná o právě o redakční systémy. Často jsou integrovány do firemního informačního systému nebo je používáme při psaní svého osobního blogu apod. Mezi CMS rozlišujeme několik podkategorií. Patří sem Web CMS, Enterprise CMS, Document CMS. Podrobně se budeme zabývat pouze webovým CMS a konkrétně WordPressem.

Přečíst celý článek »

6 Android aplikací, za které bych platil

Jako spokojený uživatel HTC Desire a systému Android jsem narazil na několik free aplikací, u kterých jsem si řekl “za tohle bych i platil”. Rád bych se s vámi o tyhle poklady podělil.

Pubtran – po internetovém prohlížeči moje absolutně nejpoužívanější aplikace. Pro nepražáka v podstatě povinná výbava. Díky téhle aplikaci vždycky vím, jak se dostanu z hospody domů a nemusím hledat složitě spojení na Idosu. Umí toho ale mnohem víc: zjišťuje aktuální spoždění vlaků, ukáže zastávky na mapě, odešle spojení do kalendáře, koupí SMS jízdenku atd.
mAnalytics

SportyPal – Pro běžce výborná aplikace, která zaznamenává váš běh / vyjížďku na kole / bruslení / létání / plavání / a další druhy aktivit. Převede váš výkon do čísel a do grafů, takže se pak zpětně můžete podívat, jak jste si vedli.

gStrings Free – Hrajete na kytaru a nemáte ladičku? Nebo jste ji zrovna zapomněli? Nic se neděje – tahle skvělá aplikace ji v pohodě nahradí. Můžu říct z vlastních zkušeností, že jsem ji kolikrát použil i v případě, kdy jsem s sebou ladičku měl.

Taxikář – taky po kapsách nenosíte vizitky taxikářů a nemáte je ani uložené v telefonu? Tahle aplikace vám může pomoct toho správného najít. Jednoduše je vyberete podle města a pak si je seřadíte podle hodnocení a ceny. Nápad je to výborný a v případě obsáhlejší databáze bych za to pár korun určitě dal.

PowerAmp – za tuhle aplikaci ve skutečnosti platím, ale chtěl jsem ji zde uvézt, protože je vlastně jediná, kterou jsem si koupil. Jde o nejlepší hudební přehrávač na Android. Přehrává po složkách, má ekvalizér a spoustu dalších vychytávek. Zkusil jsem už hodně přehrávačů, ale jedině tenhle má všechno! Zkuste trial verzi a sami uvidíte.

Mapy – jasně, znáte ji všichni, ale já si prostě nedokážu bez téhle aplikace představit svůj život! Proto ji tady z úcty ke Googlu dávám.

A jaké jsou ty vaše?

Zhubnul jsem 5 kilo a jedu dál..

Pokračuju ve svém úsilí a pomalu shazuju 3letého labradora. Jsem zatím v polovině svého plánu (který se časem určitě změní) a mám dole 5 kilo. Díky pomoci našich vietnamských spoluobčanů už jsem měl dole i víc (celkem 6 kg), ale střevní chřipka se prostě nepočítá, protože bych tak snadno podváděl. Aby tenhle článek nebyl jen bezduchý výplod mojeho mozku prahnoucího po cukrech, tak přidávám..

Několik dalších tipů, které mi hodně pomáhají:

Psaní tréninků a diet

Mi osobně hodně pomáhá tahle narychlo psaná tabulka v motivaci a v ujistění, že už jsem pro sebe něco udělal a tak toho přece teď nenechám.

Co si zaznamenávám: kolik vážím (většinou tak 1x týdně), kdy běhám a jestli jsem ten den dodržel zdravou stravu (takže si píšu i kalby a přejídání).

Proč mi to pománá? Hubnutí jsem v minulosti začínal vždycky na několikátý pokus a většinou neúspěšně. Z velké části za to mohla právě skutečnost, že jsem si nikde nevedl zápisky o tom, jak běhám a dietu držím. Pak se totiž člověk nemá za čím ohlédnout a čeho se chytit. Uvedu příklad. Před 2 týdny jsem zavítal domů, kde se kamarád loučil se svobodou. To se neobejde bez pořádného slavení a jisté dávky alkoholu. No a když piju, tak taky hodně jím (spíš přímo žeru). Výsledek byl, že jsem celý víkend propil a projedl (doma jsem si neodpustil spoustu laskomin a pořádné obědy). Chvíli jsem z toho byl hodně špatný a svědomí samozřejmě utrpělo, ale když jsem se vrátil to Prahy a podíval se na svůj záznam tréninků, tak nebylo co řešit a pokračoval jsem dál. Pokud bych tyhle zápisky neměl, tak s velkou pravděpodobností skončím a za měsíc nebo dva začínám znovu.

Žvaním o tom

Psaní článků, status na Facebooku, probírání tématu mezi přátely. To je taky část mojeho tréninku.

Proč mi to pomáhá? Asi vnitřní pocit, že kdybych se na to teď vykašlal, tak bych byl před všemi těmihle lidmi za blbce. A proto i tenhle článek. Stejně tak jsem mohl počkat až budu mít dole 10kg (věřím si co :), ale donutil jsem se a napsal tenhle průběžný článek, abych se zase trošku posunul a udělal si tak další závazek. Před přáteli přece nechci být za člověka, který JENOM mluví..

Jo.. a taky běhám

Ale to už asi víte. Běhám nejradši sám a nebo ve dvou. Na kontrolu tepu používám hodinky SportTester Sigma PC-15. Díky nim můžu korigovat rychlost běhu a svůj tep, abych spaloval co možná nějvětší množství tuků a vydržel taky dýl běžet. Pro měření trasy mám v mobilu aplikaci SportyPal, která díky GPS zaznamenává můj běh a pak mi vytvoří krásný report.  Je totiž fajn se pak zpětně podívat, jak jsem v průběhu měsíce běhal, zlepšoval se nebo na to naopak prděl.

Držte palce a pokud přijdu na další tip, tak ještě něco sepíšu. Minimálně jeden článek mě po úspěšném zhubnutí labradora čeká, ale ten bude hodně příjemné psát :)