Jak změnit zdravotnictví – Dan Ariely

kniha-jak-drahe-je-zdarma Nedávno* jsem dočetl knihu Jak drahé je zdarma od Dana Arielyho a vřele ji všem doporučuji. Zabývá se v ní iracionálním rozhodováním lidí a nabourává tak teorii ekonomicky racionálního člověka (Homo economicus). Na několika příkladech dokládá, jak jednoduše jsou lidé zmanipulovatelní (testovaní byli většinou studenti prestižních vysokých škol, takže s IQ to nemá nic společného).

Už klasickým se stal příklad předplatného časopisu The Economist, který nabízí 3 možnosti:

  • a) internetová verze – $59
  • b) tištěná verze – $125
  • c) tištěná + internetová verze – $125

Proč tahle nabídka skvěle funguje a jak je možné, že člověka ani nenapadne zvažovat první možnost.. to vše se dočtete v knize. Já bych rád rozepsal jiný nápad, který Dan Ariely ve své knize nastínil. Jde o zdravotnictví.

Preventivní prohlídky

Ariely v knize popisuje princip pravidelných preventivních prohlídek. Já sám nevím, jaké prohlídky bych měl kdy absolvovat. Jenom tuším, že 1x za několik let bych se měl objevit u své obvodní lékařky**. Zároveň když nemusím, tak doktory nevyhledávám, ale tím teoreticky riskuji, že se na něco může přijít pozdě a nejenom, že mě a pojišťovnu to bude stát víc peněz, ale také menší naději na uzdravení.

S autem do servisu jedete

Ariely tuto neznalost a následnou díru v prevenci navrhuje řešit tak, že by existoval přehled všech kontrol, které se kdy mají udělat. Ukazuje to na příkladu servisování aut. Kdy dříve u GM (Ford) měla každá součástka svou životnost a existoval tak složitý systém pro kontroly aut. Honda přišla se zjednodušením – až ujedete 20tis. km, tak se u nás zastavte a my provedeme kontrolu toho, toho a tamtoho (sjednotila víc věcí pod jednu kontrolu i za cenu toho, že některé součástky byly třeba v 1/3 životnosti).

Stejně by mohla fungovat i prevence u lidí. Až vám bude 28, tak přijďte a uděláme vyšetření srdce, cholesterolu, atd. Ve 35 letech vyšetříme prostatu, hemeroidy a páteř. Zkrátka aby měl člověk představu, kdy má k doktorovi přijít a s čím. Skvělé by také bylo, kdyby mohl přijít k jednomu, kde se udělají všechna podstatná vyšetření. Ne to nekonečně lítání po doktorech, kterým strávím celý týden (kardio, ušní, krční, ..).

A ještě dostanete zaplaceno

A sladký bonus? Každý si platíme zdravotní pojištění (nebo jej za nás platí stát). Jak tedy jednoduše motivovat lidi, aby na preventivní prohlídky chodili a tím se snížily výdaje na léčbu? Zaplaťte jim! To by bylo na prevenci narváno a lidi by podle rozpisu chodili sami. Přišel jsi po 2 letech na preventivní prohlídku? Super, tady máš ze svých peněz (protože zdravotní pojištění jsou naše peníze) 500 Kč a kup si třeba nové tričko.

Ano, systému by mohli zneužívat lidé, kterým platí zdravotní pojištění stát, ale pokud by to mělo za důsledek pravidelné návštěvy lidí u lékařů, tak by na tom stát výrazně ušetřil ve výdajích na léčbu pacientů. Už totiž dávno víme, že prevence je v porovnání s léčbou nemocí mnohem levnější.

Může to fungovat? Co na to říkají lidé z lékařského oboru? A co lidé z politiky? Kde bude ta díra..?

Podělte se o svůj názor v komentářích. Případně mě opravte, jestli jsem cokoliv ocitoval od Arielyho špatně.

Jeden z několika záznamů úžasného Dana Arielyho:

* Pozn.: Už je to dávno, ale tenhle příspěvek jsem rozepsal nedávno.

** Pozn.: Při hledání jsem narazil na krátký seznam u VZP.

Komentáře

2 Responses

  • Jop, kniha je to pekna a donuti premyslet trochu jinak.

    Otazka zdravotnictvi a kontrol uz mi take lezi v hlave delsi dobu. Rikal jsem si, ze by v zasade na to mohla existovat nejaka pekna aplikace, reminder, ktery by Ti rikal, ze je fajn si projit tu a tu prohlidku – neco podobneho jako mi chodi od meho zubare, ze bych se jednou v roce mel zastavit. Jenze, si rikam – je potreba navrhnout nejakou zajimavou motivaci. Uprimne, penize si myslim, ze nebudou uplne to “ono”, ale mozna kompetice napric socialnimi sitemi typu “dnes jsem byl preventivne u dokotora a co ty?” a nejake bodove hodnoceni, zasilani podmetu ke kontrole atp… Take je otazkou jak vhodne nastavit timeline s kontrolami – zde bude dost individuality dle toho, jak je kdo jinak nachylny / nemocny… Mam par myslenek, ale s realizaci jsem zatim uplne nepohnul….

  • Tohle zní hezky.. taková gamifikace ve zdravotnictví, ale moji babičku tím asi na kontrolu nedotáhneš :) Neříkám, že peníze jsou nejlepším motivátorem, ale zabraly by asi na největší spektrum lidí.

Napiš komentář