WordPress a firemní web

Krátké povídání o redakčních systémech a úvod do CMS WordPress.

Redakční systémy obecně

Pryč už je doba, kdy se editovaly webové stránky přímo ve zdrojovém kódu a kdo tedy neznal alespoň základy HTML, CSS a nedej bože i skriptovacího jazyka PHP, tak si ani neškrtnul. Dnes už existují efektivní nástroje, díky kterým je editace webového obsahu srovnatelná s prací ve Wordu nebo poznámkovém bloku. Tyto nástroje se nazývají redakční systémy, publikační systémy nebo zkratkou CMS (Content management system). Mnoho z nás se s nimi každodenně setkáváme a přitom nemusíme tušit, že se jedná o právě o redakční systémy. Často jsou integrovány do firemního informačního systému nebo je používáme při psaní svého osobního blogu apod. Mezi CMS rozlišujeme několik podkategorií. Patří sem Web CMS, Enterprise CMS, Document CMS. Podrobně se budeme zabývat pouze webovým CMS a konkrétně WordPressem.

V případě, že chceme začít využívat webového CMS, tak máme několik možností. Jako první nás nejspíše zaujmou komplexní online nástroje: Blogspot, Webnode, Estránky, apod. Ty mají nespornou výhodu ve své jednoduchosti a možnosti je hned začít používat. Veškerá jejich správa probíhá přes webové rozhraní a technické pozadí zařizuje poskytovatel služby. Tyto systémy jsou vhodné pro psaní osobních blogů nebo k vytváření fanouškovských stránek. Jejich nevýhoda spočívá v nedostatečné přizpůsobivosti. Zkrátka není jednoduché provádět v těchto nástrojích složité úpravy a mít je tak plně pod kontrolou. Další nevýhodou je reklama, která se zde zobrazuje při využívání tarifu zdarma (konkrétně Webnode a Estránky).

Druhou možností jsou pak opensource redakční systémy: WordPress, Drupal, Joomla! a další. O těch budu psát podrobněji, proto je teď přeskočím a rovnou zmíním poslední kategorii, kde patří placené CMS. Mezi jejich zástupce můžeme zařadit například Kentico, Sitefinity a další. Co se týče funkcionality, tak jsou oproti opensource řešením ještě komplexnější a obsahují moduly jako diskusní fóra, ankety, skupiny, reporty, soukromé zprávy, kalendáře, fotogalerie apod. Všechny tyto funkcionality se ale více či méně dají doplnit i do opensource redakčních systémů pomocí pluginů. Co je ale skutečná výhoda placených CMS, je jejich technická podpora. Jakýkoliv problém s vámi potom řeší edukovaní zaměstnanci, který svému produktu velmi dobře rozumí a znají jeho možnosti. Při používání řešení jako WordPress nebo Drupal jste odkázání sami na sebe popřípadě na komunitu kolem produktu.

Proč WordPress?

Jaké jsou tedy výhody mnou zmíněných opensource redakčních systémů? Jsou zdarma, můžeme si s nimi dělat naprosto, co chceme (upravovat zdrojové soubory, šablony, moduly, cokoliv nás napadne), obrovská komunita lidí, která je ochotná sdílet svoje zkušenosti a výsledky své práce. A proč zrovna WordPress? Je to vždy otázka priorit. Každému vyhovuje jiný redakční systém. Já jsem si vybral WordPress kvůli jeho jednoduchosti, uživatelské přívětivosti, množství vzhledů a pluginů, což souvisí také s jeho největší komunitou okolo redakčních systémů vůbec (více než 25 mil. uživatelů). Kde mají ostatní 2 redakční systémy (Drupal a Joomla!) trošku navrch je jejich míra rozšiřitelnosti. Jsou více zaměřeny na pokročilejší uživatele – programátory.

Jak jsem už ale zmínil, je to jen o preferencích a očekáváních uživatele. Když jsem na toto téma psal článek Už znáte Worpdress?, vytvořil jsem pro tuto příležitost také diagram, který by měl pomoct při rozhodování a výběru vhodného redakčního systému. Je třeba jej ale brát s rezervou a nadhledem.

Ukázky webových stránek poháněných WordPressem

Na Internetu existuje nepřeberné množství webů, které využívají jako své CMS právě WordPress. Mezi ty nejznámější patří: CNN, BBC, TechCrunch, TED, a další. Všechny VIP klienty si můžete prohlédnout na stránce http://vip.wordpress.com/clients/.

Abychom ale zůstali více při zemi, tak vám představím i firemní stránky pro střední a malé firmy, blogy, galerie, atd.

Využití WordPressu je tedy jak vidíme široké a pokud by vám to pro představu nestačilo, tak můžete najít další projekty a inspiraci například zde: wpinspiration.com nebo webdesignerwall.com.

Praktická část

Instalace WordPressu

K instalaci WP budeme potřebovat svůj vlastní hosting a doménu. Na hostingu musí běžet jazyk PHP a MySQL databáze. Jakmile obojí máme, tak stačí na přes FTP protokol nahrát nejnovější verzi WP a pak již postupovat krok po kroku instalací. Ta je velmi intuitivní a zvládne ji v podstatě každý. Jediný zádrhel by mohl být v situaci, kdy se instalace ptá na přihlašovací údaje k databázi. Ty je nutné si před instalací připravit. Jinak už nás nemůže nic zaskočit. Pokud bychom si i přes to byli něčím nejistí, existuje oficiální průvodce instalací.

Online demo

Abychom si mohli ukázat všechny funkce WordPressu a nemuseli jej instalovat, poslouží nám online demo. Přihlašovací údaje k demu jsou – jméno: admin a heslo: demo123.

WordPress pro firemní web

Protože je WordPress původně zamýšlen jako blogovací systém, je ve výchozím nastavení k tomu také uzpůsoben. Příspěvky se řadí pod sebe jako úryvky a na jednu stránku se jich takto vypíše 10. My ale předpokládáme situaci, kdy chceme ve firmě vytvořit jednoduchou firemní prezentaci. Proto musíme udělat několik změn v nastavení.

První bude zajištění, aby se namísto blogových výpisků zobrazovaly statické stránky tzv. Pages. To provedeme v Settings -> Reading -> Front page displays: A static page a vybereme jednu z nabízených statických stránek.

Nyní by bylo vhodné, aby se namísto ošklivých URL adres jako http://www.example.com/index.php?id=323 zobrazovala URL o něco více Cool například http://www.example.com/o-spolecnosti/. Toho docílíme v administračním menu takto Settings -> Permalinks -> Custom Structure: a zde vložíme hodnotu /%postname%/.

Jako poslední důležitou úpravu doporučuji vypnutí komentářů, protože nechceme, aby se nám někdo pod naší stránkou “O společnosti” vyjadřoval. Opět použijeme administrační menu Settings ->i Discussion a zde odškrtneme Allow people post comments on new articles.

Dalších možných úprav je ještě několik, ale nám to bude pro začátek stačit.

Vytváření obsahu

Publikování obsahu je ve WP opravdu hračka. Bude nám k tomu sloužit položka Pages (respektive Post píšeme-li blog), kde zvolíme tlačítko Add New. Zde už jednoduše vyplníme všechny náležitosti (titulek stránky, samotný obsah, zanoření stránky do hierarchie, atd) a klikneme na tlačítko Publish. Příspěvkům můžeme také naplánovat čas publikování, přidávat štítky, ukládat je jako koncepty, apod. Možností je opět nepřeberně, ale hlavně jde všechno snadno a intuitivně.

Úprava vzhledu

Mezi další silné stránky WP patří množství šablon, které jde v komunitě sehnat. Existuje nepřeberné množství serverů, které slouží jako katalogy pro tyto šablony. Často si ale vystačíme i s tím oficiálním přímo na http://wordpress.org/extend/themes/.

Instalace šablony je opět velmi jednoduchá a spočívá v několika málo krocích. Nejprve v administračním menu zvolíme Appearance -> Záložka Install Themes a vyhledáme podle barvy, názvu nebo vlastností náš preferovaný vzhled a klikneme na Install. Šablona se nám sama stáhne a nainstaluje. Pak už jen musíme kliknout na Activate, čímž ji použijeme pro náš nainstalovaný WordPress.

Chybí-li nám nějaká funkcionalita na stránkách, většinou náš problém vyřeší vložení nějakého widgetu. To provedeme následovně: Appearance -> Widgets a vybereme z Available Widgets požadovaný prvek a přesuneme jej vpravo do boxu, kde jej chceme zobrazovat (např.: Primary Widget Area, Sidebar, Footer, apod).

Pluginy

Pokud nám předinstalované widgety nestačí, můžeme si přidat plugin, kterých je opět díky komunitě velké množství. Instalace pluginů probíhá v sekci Plugins, kde klikneme na tlačítko Add New a po vyhledání vhodného kandidáta klikneme na Install. Po té stejně jako šablonu plugin aktivujeme a dále s ním pracujeme v jeho nastavení nebo jej můžeme vložit jako widget rovnou do stránky.

Několik pluginů, které stojí za to

Užitečné zdroje

Komentáře

One Response

Napiš komentář